Prvi mobilni telefon je nastao 1910. godine
Inženjer iz Štokholma po imenu Lars Magnus Ericsson je 1910.te godine ugradio telefon u svoj automobil. Kad bi se vozio državom, Ericsson zaustavio auto i povezao bi telefon sa par dugih električnih žica na telefonske stubove postavljene uz cestu, i obavio bi elefonski poziv.
Iako je ovo je prvi auto-telefon, koncept nije stekao popularnosti.
Slika izvor1 izvor2
Napredak tehnologije 1940-ih i 1950-ih doveo je do razvoja baznih stanica koji su mogli primati signale iz tri heksagonalna pravca. Tada su se počeli prvi telefoni ugrađivai u limuzine i druga komercijalna vozila. Ova nova tehnologija je zapanjila američku javnost kada se pojavila u Humphrey Bogart-ovom filmu Sabrina 1954.
Usluga auto telefonije je postala popularna i mainstream 1970-ih s pojavom Autoradiopuhelin (ARP), ili auto radiofon uslužne mreže. Ova tehnologija je koristila akumulator automobila za napajanje i putem radio veze je priključena na telefonsku mrežu. To će kasnije biti poznato kao Nulta Generacija ( 0G ) mobilne mreže (1G sistem je zapravo prvi pravi prijenosni mobilni telefon) tako; prvi auto-telefonski servis koristio je odašiljače velike snage i vanjske antene da prima i šalje signale.
Prvi 1G sistem je nastao 1982. kod operatera Nordic Mobile telefon, a korišten je širom Skandinavije i drugim obično prostranim područjima. U Sjedinjenim Američkim Državama, auto-telefoni korsitli su Mobile Telephone Service koji je prvi put uspostavljen u St. Louisu, ili tzv. poboljšana usluga mobilne telefonije ( Improved Mobile Telephone Service ). Godine 1984. analogne mobilne mreže su počele da niču širom SAD-a, tada je počela i “potreba” ljudi za ličnim mobilnim telefonima. Kada je digitalna usluga mobilne telefonije procvjetala 1990-ih i kada su lični mobilni telefoni postali pristupačniji, auto telefoni su postali tehnološki višak.
Danas se klasični auto telefoni veoma rijetko koriste i to isključivo u izričito zabačenim područjima gdje nije dostupan digitalni signal. Nokia i Motorola i dan danas još uvijek proizvode auto-telefone koji rade na GSM mreži. Mnogi proizvođači auto-telefona su uveliko prešli na proizvodnju hands-free instalacija kako bi se moderni telefoni koristili u automobilima zajedno sa postoječim razglasnim instalacijama za slušanje telefonskih poziva. Kako sve više i više država donosi zakone to jeste zabrane razgovora na mobitelima ili slanje poruka tokom vožnje, hands-free je smijer u kojem se taj industrijski odijel kreće. ( ali to već znate ).
[…] quelle […]