Prije deset godina, Steve Jobs je najavio ono što je postao Appleov najprofitabilniji i najprepoznatljiviji proizvod: iPhone. Danas je iPhone jedan od najpopularnijih i najprepoznatljivijih uređaja, ali tada je bilo radikalno odstupanje od bilo čega drugog na tržištu. U to vrijeme, nije bilo garancije da će uspjeti. Prvi iPhone je bio tehnološki močan, na neki način – to je bio prvi pametni telefon koji poseduje kapacitivni ekran osjetljiv na dodir kao primarni način unosa i upravljanja, i njegov ekran, dok je mali po današnjim standardima, bio je znatno veći nego bilo koji drugi uređaj tada.
Ali prvi iPhone je imao dosa nedostataka. Nije bilo 3G podrške i nisi ga mogao kupiti osim da potpišeš ugovor sa AT & T. To nije bilo baš usmjereno u korist korisnika, “tastatura” nije bila tako dobra kao klasična (ovo se barem nije promijenilo), i bio je skup u odnosu na druge uređaje, koji su često ponudili više mogućnosti i fleksibilnosti. U svojoj prvoj recenziji uređaja, objavljenoj u junu 2007. godine, Ars Technica je objavio:
Jasno nam je da je da iPhone prvobitno nije namjenjen kao smartphone za smartphone ljude (koji obično bivaju poslovni ljudi, u taj vakat). Umjesto toga, iPhone je zamišljen kao pametni telefon za sve ostale: prosječne ljude koji, do sada, nisu imali razloga ili motivacije da sebi kupe BlackBerry ili nešto slično koji su možda teži za koristiti i imali su previše funkcija za prosječnog korisnika telefona. Ali koncept iPhone nije namjenjen samo običnim korisnicima; već je privlačan svima, uključujući i poslovne korisnike.
Čak i App Store, koji je postao kultni dio Apple-a i kao pogonsko gorivo doprinjeo mnogo uspjeha iPhone-u, nije postojao kada je uređaj izašao na tržište. Moglo bi se reći iPhone nije bio pravi pametni telefon kada je pušten u prodaju, jer nije bilo drugih aplikacija osim onih koje je Apple napravio. Originalni plan Jobs-a “je za sve iPhone aplikacije da se pokreću kroz Safari pomoću Web 2.0 (sjećam se kada je to bilo vao) i AJAX-omogućene web stranice. Ovo je bio kontroverzan potez koji je viđen kao ograničavanje performansi aplikacija na iPhone-u, kao i ograničavanje vrste aplikacija koje bi mogle biti razvijene za tu platformu. Jobs će kasnije popustio po tom pitanju, i objelodanio potpuni SDK za razvoj iPhone aplikacija u proljeće 2008. godine.
Mi smo stavili jedan slideshow svakog od Apple uređaja i glavne prednosti.
-iPhone (naknatno prozvan iPhone 2G) u ponudi 4GB ili 8GB interne memorije a pogonio ga Samsung 32-bit'na ARM jezgra. 128MB RAM i 320×480 displej.
-iPhone 3G je bio malo veći od 2G i umjesto metalnog-aluminijumskog kučišta bobio je blastično kučište tačnije “polycarbonite”. Dobio je 3G podršku, unaprijeđena kompatibilnost sa slušalicama, i bio je dostupan sa 8GB ili 16GB interne memorije. Takt CPU i GPU je bio jednak jedan drugome, a i brzi 3G je generalno unaprijedo perfomanse prilikom surfanja ili pristupanja podacima preko mobilne mreže. Prodaja je počela 11 jula 2008.
-iPhone 3GS je prvi znatno unaprijeđeni iPhone po pitanju CPU i GPU. To je bio prvi iPhone koji je koristio Cortex-A processor (Cortex-A8 sa taktom od 600MHz, uzimajuči u obzir stari 32-bit RISC jezgru na 412MHz (iPhone i iPhone 3G). 3GS je u totalu bio dva pua brži od 3G. Koristio je PowerVR SGX535 GPU i 256MB DRAM-a. 3GS je bio prvi iPhone koji je bio u 32GB varijanti a izašao je 19. juna, 2009.
– iPhone 4 je donije mnogo novina za Apple. Generalno je promjenjen dizajn, dobio je novi “retina” displej visoke rezolucije. Apple se počeo baviti silikonom ( sam je razvijao procesore ). Bio je poznat sa aferom “antennagate.” Kada je iPhone bio u dodiru sa ljudima opadao je prijem signala pa je Apple nudio korisnicima sa tim problemom silikonsku futrolu. iPhone 4 je prvi imao dvije kamere ( prednju i sražnju ) a zadnji sa samo jednom jezgrom procesora (1x Cortex-A8 naklokan na 800MHz).
-iPhone 4S je bio prvi sa dvije jezgre procesora , naklokan na 800MHz Cortex-A9. Predstavljen je isti dan kada je Steve Jobs umro. Siri je debitovala na iPhone-u 4S, i podržavao je HSDPA+, ali ne i LTE. GPU dramadično unaprijeđen nadogradnjom sa SGX535 na SGX543.
-iPhone 5 je prvi iPhone koji je dobio veči displej kako bi počeo mesi tržište Androida. Displej je razvučen sa 3,5 cola na 4 cola, i dobio je LTE podršku., Apple-ov Lightning priključak, i prvi od srane Apple-a posebno dizajniran CPU, kodni naziv Swift. iPhone 5c je funkcionalno identičan sa iPhone 5, samo što je koristio potpuno plastično kučište u više boja.
-iPhone 5s je dobio TouchID skener otiska prsta za biometrisku autentikaciju i prvi je Apple-ov 64-bitni pametni telefon. Također je koristio novu Apple-ovu CPU arhitekturu nazvanu Cyclone i nanovo pretrešeni iOS 7 sa mnogo drugačijim GUI-om od prethodnih.
-iPhone 6 i 6 Plus su Apple-ov prvi pokušaj da se uvali na tržište velikih telefona. I postali su popularni, na početku su osobine savijanja imale profetske osobine. Neuspijeh ovog modela na toliko nivoa zahvaljujuči konstruktivnim greškama za koje je Apple znao i prije, ali nastavio da odbija. iPhone 6 i 6 Plus su također koristili novo izdanje Apple CPU jezgre (Typhoon) i oba modela su dovila po 1GB LPDDR3 memorije.
– iPhone 6s i 6s Plus su konstrukcijski unaprijeđeni , što je ublažilo prehladu tačeva (touch disease) od koje su oboljevali iPhone 6 zbog savijanja kučišta i pocanja mikro bga podnožja na tač kontrolerima. Također su dobili brže jezgre procesora i generalno brže performanse. iPhone 6s i 6s su dobili “haptic feedback”, koristili su Apple'ovu Twister CPU arhitekturu i narokali RAM memoriju sa 1GB na 2GB.
-Apple'ov najnoviji pametni telefon je iPhone 7, na kojem je uklonjena fizička home tipka što je išlo u korist “tactile feedback”, al največa frka se digla oko ukidanja 3,5 mm audio đžeka. Apple je tak roak uklanjanja audio đžeka nazvao “hrabrim” dok su ga svi ostali proglasili “glupim”. Apple ipak prodaje veoma atraktivne plastične “naušnice” za samo 170 dolara … da ne kenjamo dalje. iPhone 7 je dobio Apple'lov A10 Fusion CPU, to je Apple'lov dizajn sa parovima high-power i low-power jezgrama za optimalnu efikasnost i performanse.
Apple navodno radi na velikom unapređenju za iPhone 8, tipa OLED ekran ili sl. al to se i na prethondim modelima naveliko pričalo. Novi telefon se također očekuje da će koristiti 10nm čipove od TSMC-a, što bi trebalo pomoći da se smanji potrošnja baterije, mada poboljšanje može se unaprijediti korištenjem OLED tehnologije. Potrošnja displeja je jedan od najvažnijih faktora u potrošnji električne energije uređaja i dok OLED može biti više energetski efikasniji od LCD ekrana, ovo obično zavisi od toga koliko ekrana je crne boje. Za razliku od LCD displeja, OLED može isključiti piksele koji ne prikazuju boje, dok LCD ovise od pozadiskog osvjetljenja koje je uvijek uključeno dok displej radi nevezano za to da li je na displeju crna boja ili ne.
Šta god da Apple pravi za desetu godišnjicu, teško da će biti upečatljivo kao originalni iPhone od prije 10 godina. Smartphone evolucija je usporila u posljednje vrijeme.
Ipak, iPhone je imao zanimljiv životni vijek od prve verzije iPhone-a pa do novog iPhone 7. Nadamo se najboljem.
[…] quelle […]